Fazıl Say’dan Yozlaşma İsyanı: Atatürk Aydınlanmasına (Güya) İnanan Bir Kitlenin Bile…

Piyanist ve besteci Fazıl Say son günlerde yaptığı paylaşımlarla gündemimize geliyor. Oyuncu Farah Zeynep Abdullah’a yönelik yaptığı paylaşımla adından söz ettiren ünlü isim, bu sefer de Türkiye’nin ‘nasıl yozlaştığına’ dair yorumlarını paylaştı.

Detaylar…

Ünlü piyanist ve müzisyen Fazıl Say, gündeme dair dile getirdiği konularla son zamanlarda sık sık adından söz ettiriyor.

Öncelikle İsrail Filistin savaşına dair söylemleriyle gündemimize gelen ünlü isim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini takdir etmiş, kendisine hak verdiğini açıklamıştı.

Fazıl Say, geçtiğimiz günlerde ünlü oyuncu Farah Zeynep Abdullah’ın Yılmaz Güney ile ilgili sözlerine yaptığı paylaşımla cevap verdi.

Öncelikle sanatın ne olduğundan bahseden Say, ardından Abdullah’a sert sözlerle tepki göstermişti. Fazıl Say, bu paylaşımında ‘Şu yol filminde figuran bile olamayacak niteliksizlikteki “dizi oyuncusu” artık “dönemleri” ve “milatları” tayin eder olmuş. Biraz haddini bilmek gerek’ ifadelerini kullanmıştı.

Ünlü isim, son olarak “bilinçsiz bir ülke olduk” diyerek ülkemizde yaşanan yozlaşmalara isyan etti.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Say, ilk olarak ‘Amatör mertebede piyano çalan, amatör mertebede birkaç bestesi olan, dünyanın hiç bir yerinde bilinmeyen, sadece Türkiye’de yıllardır bir nevi “bussiness” olarak tutmuş, on binlerce kişinin konserine gittiği bu “fake tanıtıma” ortak edildiği, bilinçsiz bir ülke olduk.‘ ifadelerini kullandı.

Genç yeteneklerden kimsenin haberinin olmadığını vurgulayan Say, ‘Kendi yetiştirdiğimiz fevkalade genç yeteneklerimiz var, bizim yetiştirdiğimiz, kendi aydınlanmamızın genç sanatçıları, dünya birincilikleri olan, albümler kaydedip önemli ödüller kazanan. Aynı ülkede. Hiç kimsenin ama onlardan haberi bile yok. Bunu yazan bir medya da yok.’ açıklamasında bulundu.

“Burada 50-60 yıllık bir kültür yozlaşmasının vardığı noktadayız…Atatürk aydınlanmasına (güya) inanan bir kitlenin bile sanata yanaşmaması yozlaşmayı desteklemesi.”

50-60 yıldır toplumun giderek yozlaştığından bahseden Say, santçıların ‘müthiş bir çabayla direndiğinin’ altını çizdi. Say, paylaşımının devamında şu ifadelere yer verdi;

‘Artık başaramayacağımızı hissediyorum. Babama ve Türk aydınlarına verdiğim tüm sözleri tuttum, ülkeme olan vefamı fazlasıyla üreterek, çalışarak… Ancak; bu pop yozluğu otomatikleşmesi içinde, sesimiz duyulmaz halde, acıklı bir yenilgiye doğru yol aldığımızı fark ediyorum.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x