Beş asırlık tarihi yapının restorasyonu yarım kaldı: Çevresi depoya döndü

16. yüzyılda Ahi Çelebi tarafından yaptırılan ve 19. yüzyıl özelliklerini yansıtan tarihi yapı, 2017 yılında restorasyona girdi. Restorasyon çalışmaları için etrafı çevrilen yapının içinden motorla damacana suların taşındığı görüntüler sosyal medyada tepki çekti.

Restorasyon kapsamında içerideki yapıların zarar görmemesi ve alanın madde bağımlılarından korunması için bekçilik yapan Gökhan Başaran, restorasyon çalışmalarının artık yapılmadığını belirtti.

Başaran, “Ben Osmaniye’den geldim, burada bekçilik işi yapıyorum. Burada su dağıtıyorum. Restorasyon yapıyorlardı ama restorasyon durmuş. Beni de malzeme çalınmasın diye bekçi olarak bıraktılar. Gemilere, büfelere su dağıtıyorum.

Konteynerimiz var, suyu oraya koyuyoruz. Belediyenin izni var. Burası yoksa uyuşturucu bağımlılarının mekanı oluyor. Tarihi eserler çalınmasın diye duruyorum. 7/24 buradayım. En son depremde buraya geldim, 4 aydan beri buradayım.

7-8 seneden beri burası mahkemelikmiş. Restorasyon yok mülk davası diye. İçeride en fazla 2 palet su tutabiliyorum 100 damacana falan yapıyor. Onları da konteynere koyuyorum. Eserler uzakta, tarihi eseri restorasyon yapmıyorlar durdurdurlar. Ben de ekmek parası kazanıyorum” dedi.

Eminönü’nü gezmeye gelen Yüksel Atalar, duruma tepki göstererek, “Görüntü çok çirkin. Turistler burada daha yoğunlukta, daha güzelleştirilmesi, hızlanması çok güzel olur” diye konuştu.

Uzun yıllar Eminönü’nde çalıştığını söyleyen Sedat Özen ise, “Çelebi Camiinin yanı zaten fırındı, o fırının sayesinde caminin restorasyonu oldu. Yıllarca bu cami restore edilmemiş köhne bir şekilde kaldı. Sağlıklı olan tarihi eserlerin korunması.

Su deposu yerine, işleme konulup da tarihi eser olarak halka açılsa daha sağlıklı olur. Geçmişimiz bizim geleceğimiz için lazım. Bir zamanları Eyüp Sultan’ın buğday ambarı olarak kullanılması gibi burada da aynı şey yapılmak isteniyor ama ben buna katılmıyorum” ifadelerini kullandı.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) olan tarihi yapıdaki görüntülerle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir açıklama yapılmadı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x