‘İşler Çirkinleşebilir’ İşte Bitcoin İçin İzlenecek Seviyeler!

Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son 2-3 gündür zor bir süreç geçiriyor. Bitcoin Cuma günü iki ayın en düşük seviyesine geriledi ve 3 Mart’tan bu yana 22.500 ile 22.200 dolar arasında dalgalandığından, sıkı bir fiyat aralığından kurtuldu. Coin, Silicon Valley Bank’in (SVB) iflası başta olmak üzere birçok faktörden etkilendi. Peki, analistler BTC için neler bekliyor? İşte farklı uzmanların en büyük kriptoya yönelik yorumları…

Pentoshi ve iki analist, Bitcoin düşüşü için uyardı

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 1.4’lük bir yükseliş ile 20.400 dolardan el değiştiriyor. Analist Pentoshi, desteğin bundan sonra gelebileceği konusunda uyarıda bulunanlar arasındaydı. Analist, Bitcoin tahmini ile ilgili bir güncellemede  “19.700 ila 20.500 dolar arasında” işlerin “çirkinleşebileceğini” belirtti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC, şu anda bu aralıkta işlem görüyor.  Analize eşlik eden bir grafik, mevcut spot fiyat bölgesinin Bitcoin’in daha geniş aralığı içindeki önemini gösterdi.

Diğer yandan trader ve yorumcu Nunya Bizniz, şu anda Bitcoin’in 200 günlük üstel hareketli ortalaması (EMA) şeklinde oynayan benzer bir düşüş sinyali işaretledi. Tarihsel paternlere dayanarak, kayıplara açık bir şekilde yer kaldığı konusunda uyardı. 200 günlük EMA aynı zamanda, şimdi bir düşüş meydana gelmesi durumunda BTC/USD paritesinin 100 günlük MA’ya düşmesini çok az engelleyebileceği sonucuna varan popüler trader ve yorumcu Pierre’in yol haritasında da yer aldı.

Nicholas Merten, FED açıklamalarına dikkat çekti

DataDash’in sunucusu Nicholas Merten, yeni bir video güncellemesinde, FED’in enflasyonla mücadele aracı olarak faiz oranlarını yükseltmeye devam ederek kripto endüstrisinde bir kez daha yıkıma neden olabileceğini söylemişti. Bilindiği üzere 8 Mart’ta ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell konuştu. Merten, Powell’ın konuşmasının Bitcoin’in 20.000 doların altına inmesine neden olacağını söylemişti.

Powell’ın konuşması ve diğer sebeplerle BTC, kısa süreliğine 19.000 dolara geriledi. Merten ayrıca, geçtiğimiz birkaç haftanın kripto para biriminin geleneksel pazarlarla ne kadar birbirine bağlı olduğunu kanıtladığını ve Bitcoin boğalarının BTC’yi bu kadar düşecekse 13.000 ila 14.000 dolar arasında tutmaktan mutlu olması gerektiğini belirtiyor. Zira analiste göre bu seviyeler alım için uygun olabilir.

Jason Pizzino, Bitcoin için yükseliş beklemeye devam ediyor

Analist Jason Pizzino, 282.000 YouTube abonesine, uzun vadede Bitcoin’de yükselişe devam ederken, öncü kripto varlığının kısa vadede mevcut seviyelerden yaklaşık yüzde 15 düşerek 19.000 doların altına düşebileceğini söyledi. Pizzino’ya göre 22.000 doların altındaki fiyatlar Bitcoin için bir birikim fırsatı sunuyor. Kripto analisti ayrıca, varlık 18.500 doların altına düşerse, Bitcoin için uzun vadede yükseliş tezinin geçersiz olacağını söylüyor. Genel olarak analist, 18.000 ila 22.000 dolar arasındaki aralığın en iyi satın alım fırsatlarından olduğunu düşünüyor.

Analist, 27.000 dolara işaret etti

Şu anda BTC düşüş yaşıyor olsa da, bazı analistler umutlarını kaybetmemiş gibi duruyor. Analist Captain Faibik BTC’nin geri sıçrama durumunda 27.200 dolara ulaşma potansiyeline sahip olduğunu tahmin etti. Analist, boğaların 22.000 doları yeniden ele geçirip savunursa, potansiyel bir sıçrama durumunu destekledi. Genel olarak BTC grafiği, BTC’nin alt Bollinger bantlarına dokunduğunu, dolayısıyla piyasanın fiyatları düzeltebileceğini ve BTC’nin yükselebileceğini gösteriyor. Piyasanın fiyatları iyileştirmesi ve BTC’nin yükselmesi durumunda, BTC’nin Faibik’in önerdiği seviyeleri geçmesi mümkün olabilir.

Gareth Soloway: Daha fazla düşüş geliyor

Son olarak, bir başka analist, BTC’de daha büyük bir düşüşün gelebileceği konusunda uyarıyor. Fed’in politikaları ve endüstri kargaşası riskli varlıkları karıştırmaya devam ederken, InTheMoneyStocks Baş Piyasa Stratejisti Gareth Soloway, Bitcoin ve diğer kripto paralar için daha fazla olumsuzluk olabileceği konusunda uyardı. Kitco News’e konuşan analist, devam eden konsolidasyonun bir toparlanmaya işaret edip etmediği sorulduğunda Bitcoin’in dibe ulaştığı iddialarını reddetti.    Analist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Grafikler şu anda pek bir şey söylemiyor, ancak piyasanın orada sindirmesi gereken bazı büyük ters rüzgarlar var. Fed’in faiz oranlarını artıracağına dair sinyal vermesinin ardından yatırımcılar çok dikkatli olmalı. Bu ayı piyasasına yaklaşık bir buçuk yıldır giriyoruz. Bu durgunluk, Bitcoin’in tekrar aya yükselmesinden önce belki de bir buçuk yıllık bir durgunluk anlamına geliyor.

Daha önce Bitcoin’in 20.000 dolara düşeceğini söyleyen Gareth, varlığın muhtemelen 13.000 dolarlık üst düzey bir hedefe veya 9.000 dolarlık düşük bir hedefe düşeceğini belirtti. Önceki ayı piyasalarına atıfta bulunarak ve mevcut piyasa sürücülerinin önceki ayı piyasalarına kıyasla benzersiz doğasını göz önünde bulundurarak, Bitcoin’in boğa piyasasına geçmesinin daha uzun süreceğini de tahmin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir