iPhone 12’nin satış yasağı kalkıyor: Apple, radyasyon endişelerini yeni bir güncellemeyle giderecek

Bu ayın başlarında Fransa, cihazlardan yüksek düzeyde radyasyon yayıldığını tespit etmesinin ardından iPhone 12 cihazlarının satışını yasaklamıştı. Reuters, Apple tarafından sunulan ve yayılan radyasyon seviyesini düşüren bir yazılım güncellemesinin ülke tarafından onaylandığını duyurdu.

iPhone 12 artık oldukça eski bir cihaz ve Apple’ın web sitesinde yenisi bulunmuyor. Ancak birçok satıcı tarafından stokta kalan cihazlar satılmaya devam ediyor. Bu ayın başlarında Fransa, radyasyon seviyeleriyle ilgili endişelerini dile getirdiğinde Apple, cihazının radyasyon seviyelerinin güvenli olduğundan emin olmak için çok sayıda uluslararası standart testinden geçtiğini savundu. Fransa’nın radyasyon seviyesini test etmek için farklı yöntemler kullandığını söyledi.

Eylül ayı ortasında Apple bir açıklama yaparak Fransa’daki kullanıcılar için hükümetin endişelerini giderecek bir yazılım güncellemesi yayınlayacağını duyurdu. Fransa bu açıklamayı memnuniyetle karşıladığını ve güncelleme yayınlandıktan sonra telefonun satışına izin vereceğini söyledi.

Güncellemenin sadece Fransız kullanıcılara sunulup sunulmayacağı belli değil. Diğer bazı Avrupa ülkeleri de bulgularla ilgili endişelerini dile getirdi ancak hiçbiri Fransa’nın yaptığı gibi şirkete baskı yapmadı. Neyse ki Apple için radyasyon sorunu bir yazılım güncellemesiyle kolayca çözülebilir durumda. Gıda ya da ev aletleri gibi ürün geri çağırmanın gerekli olabileceği bir durum söz konusu değil. iPhone 12 kullanıcılarının tek yapması gereken, yeni yazılım kullanıma sunulduğunda cihazlarını güncellemek.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, güvenli seviyelerde radyasyon yaydıklarından emin olmak için mobil cihazları kontrol ediyor. Radyasyon kulağa korkutucu gelse de belirli seviyelerin altında tutulduğu sürece kullanıcılar için bir risk oluşturmuyor.

Görünüşe göre Fransa, radyasyonun etkileri konusunda biraz daha dikkatli olmak için daha sıkı tedbirler uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x