Hastalıkları kökten bitiriyor! Günde 1 kaşık tüketen uzun yaşıyor

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan tereyağı, insanların inek koyun gibi hayvanları evcilleştirmesi ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzettir. Ülkemizde özellikle hamur işleri, tatlılar ve pilavların yapımında kullanılan tereyağı sabah kahvaltılarının ve tavada yumurtanın vazgeçilmezidir.

Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı ticari ürün haline geldiğinde değeri artmaya başlar. Doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan tereyağı Hint mutfağında kimi zaman ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılan tereyağı, sonraki dönemlerde saray mutfaklarının aranılan lezzeti haline gelir.

Sağlıklı bir vücut için tükettiğiniz besinler büyük önem taşıyor. Yapılan son araştırmalar özellikle tereyağının vücut sağlığı açısından çok önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Tereyağı ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan C15:0 doymuş yağ türünün birçok hastalığa karşı iyi geldiği kanıtlandı. Tereyağının vücudunuzun ihtiyacı kadar tükettiğinizde tüm hastalıklara savaşabilirsiniz.

Tereyağının vücuda sayısız faydası bulunuyor. Yapılan son araştırmalar daha fazla doymuş yağ ve C15:0 içeriğinden nasıl faydalanılacağı konusunda daha iyi veriler elde etmeye dair çalışmalar yürütülüyor.

Araştırmalar, beslenme sisteminde daha fazla C15:0 için otla beslenmiş besi hayvanlarından elde edilmiş tereyağı gibi yiyeceklerin doğru düzeyde tüketilmesi, hastalık riskini azaltırken sağlık ve genel durumda iyileşmeyi sağlıyor.

Araştırmalar, tam yağlı süt ürünleri, bazı balık türleri, algler ve mantarların C15:0 adlı bileşiğin düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Uzmanlar sağlıklı bir vücut için günde bir yemek kaşığından biraz daha fazla yüksek kaliteli tereyağı ve günde bir porsiyon tam yağlı süt ürünü tüketmenizi öneriyor.

Tereyağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur. karşı koruma sağlar ve hücreleri onarır. Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. Eklemlerde oluşan artrit ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır.

Yapısında bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını korunmasını sağlar. Gözde oluşan çeşitli rahatsızlıkların önüne geçer. Eklemlerin ve kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. İleride oluşacak kireçlenme, kemik erimesi gibi problemlerin riskini en aza indirger. Yapılan araştırmalarda tereyağın kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engellerken var olan hücrelerinde yayılmasını yavaşlatır.

TEREYAĞININ VÜCUDA FAYDALARI

Tereyağı vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücut direncini artırıyor.

İçeriğinde yer alan kısa ve orta zincirli yağ asitleri bağırsakta yaşayan patojen mikroorganizmalarla mücadele eder.

Tereyağı kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.

Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

Tereyağı içerisindeki vitaminler sayesinde kemik sağlığını iyileştirir.

Tokluk hissi yatan tereyağı önerilen miktarlarda tüketildiğinde obeziteyi engelleyici etkiye sahiptir.

Tereyağı içeriğinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerin etkisi ile beyin gelişimini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir