Fed toplantısına kadar kripto piyasasını etkileyebilecek önemli veriler

Küresel piyasalar yeni güne oldukça hareketli başladı. Riskli varlıklarda sert düşüşler görülürken Bitcoin (BTC), süreç içerisinde 22.000 doların altına geriledi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın, dün ABD Senato Bankacılık Komitesinde verdiği mesajlar ise bunda en büyük etken oldu.

Powell yaptığı sunumda, ABD’de enflasyonu dizginlemek için tahmin edilenden daha fazla faiz artışı yapılabileceğini işaret etti. Enflasyonla mücadelede hâlâ uzun bir yol olduğunu söyleyen Powell’ın, bu şahin mesajları piyasalarda sert fiyat hareketlerine neden oldu.

ABD Doları ve ABD tahvilleri hızla yükselirken hisse senetleri, altın ve Bitcoin düşüşe geçti. Powell’ın bu açıklamaları sonrası Mart ayında gerçekleşecek FOMC toplantısında 50 baz puan artışın ihtimali %74 oldu.

Yatırımcılar ise gözlerini, bu hafta ve önümüzdeki hafta açıklanacak önemli verilere çevirdi. Bu hafta, 10 Mart Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi, faiz kararına yönelik önemli işaretler verecek.

Önümüzde hafta 14 Mart Salı günü enflasyon verileri açıklanacak. Bir önceki ay beklentilerin üzerinde %6,4 olan TÜFE’nin, bu ay da aynı seviyede olması bekleniyor. Ancak bu seviyeden daha yüksek bir enflasyonun, 50 baz puan artışı neredeyse kesinleştirebileceği belirtiliyor.

Tüm bu verilerin ardından 22 Mart günü ise FOMC toplantısı sonrası Fed, faiz kararını açıklayacak.

Tüm bu önemli verilerin öncesinde ve sonrasında ise Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasında volatilitenin yüksek olacağı belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir