Dünyanın İlk SİHA Gemizi TCG Anadolu Göreve Başlıyor

2015 yılında proje olarak başlatılan TCG Anadolu Mayıs 2019’da denize indirilmiş ve son geliştirmelerin ardından Haziran 2022’de deniz üzerindeki testleri yapılmaya başlanmıştı. 

Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın deniz yoluyla transferini sağlamak üzere üretilen gemi, bu açıdan dünyada bir ilk olma özelliğine sahip.

TCG Anadolu, nasıl uçak gemileri uzak mesafelere uçakların götürülmesi için kulllanılabiliyorsa aynı şekilde fakat SİHA’lar için kullanılacak:

TCG Anadolu, 10 Nisan 2023’te yapılacak törenle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve göreve başlayacak. 

AA’nın haberine göre TCG Anadolu projesinin geliştirilme sürecinde 131 alt yüklenici rol üstlenirken üniversiteler ve AR-GE merkezleri de destek sağladı. Geminin yerlilik oranı ise %70 düzeyinde.

TCG Anadolu’nun üzerine iniş ve kalkış yapacak SİHA’ların modelleri ise şöyle; Bayraktar TB3, Bayraktar KIZILELMA ve HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı.

Elbette TCG Anadolu’nun yazılımsal açıdan ne kadar dışa bağımlığı olduğu, kaç personelin çalışacağı gibi konular da merak konusu. Bu soruların bir kısmının yanıtını düzenlenecek törende almayı ümit ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir