Burdur’da partiler sahaya çıktı

BURDUR – 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesi Batı Akdeniz’de siyasi hareketlilik başladı. Burdur ve Isparta, bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nu ağırladı. İmamoğlu’nun bölgede yaptığı halk buluşmalarına katılım oldukça yoğun oldu. Önce Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret eden İmamoğlu, ardından Isparta’ya geçerek 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda halkla buluştu. İmamoğlu’nun programına, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de eşlik etti. Program kapsamında yeniden Burdur’a dönerek Burdur Şeker Fabrikası önündeki Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen halk buluşmasına katılan İmamoğlu, burada yaptığı konuşmanın ardından Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde bölge halkıyla birlikte iftar programına katılacak ve sonra gençlerle bir araya gelecek.

SEÇİMLER ÇETİN GEÇECEK

Yaklaşık 280 bin nüfuslu ve 180 bine yakın seçmene sahip Burdur’da, 14 Mayıs seçimleri öncesi siyasi partiler, şehir merkezi, 11 ilçe, 19 belde ve 182 köyde seçim programlarına başladı. 2018 genel seçimlerinde AK Parti’den Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, CHP’den de Mehmet Göker olmak üzere Meclis’e 3 milletvekili gönderen Burdur’da 14 Mayıs seçimleri öncesi ağırlıklı beklenti, AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin birer milletvekili çıkarması yönünde. Seçim yarışına hazırlanan partilerin il ve ilçe yönetimleri sahaya çıktı. 14 Mayıs seçimlerinde ilk defa oy kullanacak seçmene odaklanan gençlik kolları üyeleri de merkezde ve kırsalda yaptıkları ziyaretlerde genç seçmenin sorun ve taleplerini dinliyor.

KIYASIYA REKABET YAŞANACAK

Şehirde yapılan seçim anketleri, Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasında kıyasıya bir rekabet yaşanacağını gösteriyor. İttifakların ortak açıklamalarıyla seçim stratejileri netlik kazansa da bölgelerdeki saha çalışmaları, seçim sonuçlarında belirleyici olacak. Batı Akdeniz seçmeninin siyasi gelişmelere tepki veren yapısı nedeniyle, siyasi arenada yaşanan her yeni gelişme, anket sonuçlarına da yansıyor. Bazı anket çalışmalarında, Altılı Masa krizinin ardından İYİ Parti’nin bölgede oy kaybettiği ve CHP’nin oylarını artırdığı belirtiliyor. Bölgesel anketlere göre, bölgede Türkiye’deki oy yüzdesinin üzerinde olan MHP’nin Burdur’daki oy yüzdesi ise 9 civarında.

İKİ VEKİL AK PARTİLİ, BİRİ CHP’Lİ

Burdur’un mevcut milletvekilleri, bölgeden ziyade Ankara temasları daha güçlü olan isimler. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, parti tabanında çok karşılığı olmamasına rağmen önceki yıllarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığı görevine getirildi. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ise Türkiye’de 5 dönem milletvekilliği yapan 12 milletvekilinden biri. Özçelik, 14 Mayıs seçimlerinin de öne çıkan isimleri arasında yerini koruyor.

4 SİYASİ PARTİ BAŞKANI ADAY ADAYI

Burdur’da dört siyasi partinin il başkanları genel seçimler öncesi milletvekili aday adayı olmak için görevlerinden ayrıldı. CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, aday adaylığı başvurularından önce görevlerinden istifa etti. İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan da milletvekili aday adayı olmak için geçtiğimiz günlerde yapılan il kongresinde başkanlığa aday olmadı. Şehirde partiler, adaylarını belirlemek için temayül ve saha yoklamaları yapıyor. AK Parti ve CHP’nin yaptığı yoklamalarda, önceki il başkanlarının üst sıralarda yer aldığı konuşuluyor.

ADAY BELİRLEMEDE SON GÜNLER

Burdur’da şimdiye kadar CHP’ye 11, İYİ Parti’ye 9 milletvekili aday adaylığı başvurusu yapıldı. MHP de Burdur’un milletvekili aday adayları listesini 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edecek. AK Parti’de ise Burdur milletvekilliği için 23 aday adayı başvuruda bulundu. Partinin Burdur Kültür Merkezi’nde elektronik ortamda yaptığı temayülde, delegelerden 3 aday seçmeleri istendi. Mevcut AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, temayüle dahil edilmezken, delegeler 21 milletvekili aday adayı arasından tercih yaptı. Sistem üzerinden Genel Merkez’e gönderilen e-temayül sonuçları, kamuoyuna açıklanmadı. Partilerin milletvekilliği aday listelerini verecekleri son tarih ise 9 Nisan.

MAKÜ REKTÖRÜ, AK PARTİ’DEN ADAY ADAYI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki (MAKÜ) rektörlük görevinden istifa ederek AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Adem Korkmaz, adaylık için öne çıkan isimler arasında. Daha önce AK Parti’den aday olup Burdur Gölhisar İbecik Belediye Başkanlığı yapan ve daha sonra uzun yıllar İl Özel İdare Genel Sekreterliği yapan Servet Olpak’ın da adı, seçim yarışında sıkça duyuluyor. Opak’ın bu kez MHP’den aday adaylığını açıkladığı toplantıya katılım oldukça yoğundu. Burdur’da bu durumun Cumhur İttifakı oylarını bölebileceği konuşuluyor.

SEÇİM TEDBİRLERİ TOPLANTISI

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, geçtiğimiz günlerde şehirdeki siyasi parti il başkanları ile İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız ve Vali Yardımcı Vekili Bahri Gökalp’i bir araya getirerek seçim tedbirleri toplantısı yaptı. Hatay’ın Defne ilçesinde koordinatör vali olarak görev yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş’a vekalet eden Mailoğlu, toplantıdaki konuşmasında, “Seçimin bayram havası içinde, huzur içinde geçmesi dilek ve temennimiz. Herhalde bu konuda herkes hemfikirdir” dedi. Millet İttifakı partilerinin Burdur il başkanları da Cumhuriyet Meydanı’nda yaptıkları ortak basın açıklamasında, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması için birbirimizi kırmadan, gücendirmeden bir seçim kampanyası sürdüreceğimizi vurguluyoruz” mesajını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir