Bankacılık krizini durdurmak için hafta sonu yeni kararlar alındı

Investing.com – Geçtiğimiz hafta rekor kayıplar veren ve İsviçre Merkez Bankasının likidite desteği sağladığı Credit Suisse Group  AG (CSGN), hafta sonu yaşanan yoğun trafiğin ardından UBS tarafından 3 milyar franga satın alındı.

Credit Suisse yaptığı açıklamada banka tüm hissedarlarının birleşme bedeli olarak 22,48 hisse karşılığında UBS’den 1 hisse alacağını belirtti.

İsviçre Federal Konseyi tarafından çıkarılan olağanüstü hal yönetmeliğine göre, hissedarların onayı olmadan birleşme gerçekleştirilebilecek.

Credit Suisse’in UBS Group AG (UBS) tarafından satın alınmasının ardından Fed ve ECB’nin de içinde yer aldığı 6 büyük merkez bankası( ABD, Avrupa, İngiltere, Kanada, İsviçre ve Japonya), likiditeyi artırmak için swap işlemlerini artırma kararı aldı.

Dolar fonlamasını sağlamada swap hatlarının etkinliğini artırmak için şimdiye kadar dolar işlemleri sunan merkez bankaları, 7 gün vadeli operasyonların sıklığını haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaşma sağladı.

Neler oldu?

ABD’de SVB Bank, riskli işlemleri güvence altına almaması nedeniyle battı. Avrupa’da ise İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse’in prestij kaybına neden olan hamlelerinin ardından mevduatlarında büyük çıkışlar yaşandı. En büyük hissedarının mali destek sağlmamama kararının ardından hisse fiyatı rekor kayıp verdi. Önce İsviçre Merkez Bankası 50 milyar franklık destek sağladı. Ardından ülkenin en büyük bankası olan UBS tarafından son derece cüzi bir rakama satın alındı.

Merkez bankaları ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinin önüne geçebilmek için önlemler alıyorlar. Bu hafta yapılacak FOMC toplantısında Fed’in süreci nasıl değerlendireceği merakla bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir