Akademisyen Can Candan’ın görevden alınmasına gerekçe gösterilen disiplin cezası iptal edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin, akademisyen Can Candan’a, Twitter hesabından Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın sözlerini paylaşması nedeniyle verilen disiplin cezası, mahkeme tarafından iptal edildi.

Kararı Twitter hesabından duyuran Can Candan, “Size iyi bir haberim var Nisan 2022’de Boğaziçi Üniversitesi kayyım yönetiminin bir Twitter paylaşımım yüzünden bana verdiği disiplin cezasının iptali için Ağustos 2022’de açtığım davada mahkeme disiplin cezasının iptaline karar vermiş” ifadelerini kullandı.

Süreci anlatan Candan, şunları söyledi:

‘İLK GÖREVDEN ALINMAMDA BU PAYLAŞIMDA ‘AMİRLERİME HAKARET’LE SUÇLANDIM’

“1 Haziran 2021’de İleri Haber Twitter hesabında gördüğüm TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın sözlerini kaynak göstererek, tırnak işaretleri ile alıntılayarak paylaşmıştım. 6 Temmuz 2021’de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevime Naci İnci imzalı bir yazı ile (ilk kez) son verildiğinde gösterilen gerekçelerden biri bu paylaşımıma dair ‘amirlerime hakaret’ suçlaması ile hakkımda bir disiplin soruşturması açıldığıydı.

Söz konusu soruşturmadan ilk kez bu yazı ile haberim olmuştu ve açıldığı söylenen ama süreç işletilip sonuçlandırılmayan bir soruşturma görevden alınmam için gerekçe olarak kullanılmıştı! (İlk kez) görevden alınmama karşı Ağustos 2021’de açtığım davada mahkeme Boğaziçi yönetimine nerede bu disiplin soruşturmasının belgeleri diye sormuştu. Daha sonra mahkeme önce yürütmenin durdurulması, sonra da işe iade kararları vermiş ve Boğaziçi’ndeki görevime geri dönmüştüm.”

‘İKİNCİ KEZ GÖREVDEN ALINDIĞIMDA BU CEZA GEREKÇE GÖSTERİLDİ’

“Disiplin soruşturmasına dönersek, soruşturma açılış (10 Temmuz 2021) tarihinden tam 9 buçuk ay sonra!!! (29 Nisan 2022’de) beş kişiden oluşan disiplin komisyonu 3’e 2 oy çokluğu ile bana kademe ilerlemesi durdurulması cezası vermişti. Disiplin cezasına karşı yaptığım yasal itiraza kayyım yönetim tarafından hiçbir yanıt verilmemiş, hatta bu disiplin cezası 16 Temmuz 2022’de ikinci kez görevden alınmam için gerekçelerden biri olarak gösterilmişti.

Ağustos 2022’de hem bu disiplin cezasının iptali için, hem de ikinci kez görevden alınmama karşı dava açtım. Disiplin cezanın iptali davasında mahkeme 20 Şubat 2023’te oybirliği ile disiplin cezasının iptaline karar vermiş. Görevden alınma işleminin iptali davası ise devam ediyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir