ABD kripto borsası banka açmayı planlıyor

Investing.com – Son günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sorun yaşayan kripto borsası Kraken, geçen yıl planlamaya başladığı banka açma kararını yeniden gündeme aldı.

Geçtiğimiz ay ABD SEC tarafından kripto stake hizmetini izin almadan sunduğu için ceza alan Kraken, şu an kripto piyasasında bir sorun haline gelen bankacılık faaliyetleriyle ilgili boşluğu kapatmak için adım atıyor.

Piyasada çıkan haberlere göre Kraken’in Baş Hukuk sorumlusu Marco Santori, Kraken Bank’ın açılışının yakın zamanda gerçekleşebileceğini söyledi. Diğer yandan Kraken, geçen yıl resmi web sitesinde banka açma planlarının yol haritasında olduğunu göstermişti. 

Kraken, ABD düzenleyicileri tarafından ciddi bir baskı altında olsa da kripto alanını genişletme yönündeki planlarından vazgeçmiyor. Kripto borsası, 2019 yılından bu yana sürdürdüğü hizmeti için SEC’ten tarafından verilen cezayı ödemeyi kabul etse de verilen kararı ne kabul etti ne de reddetti. 

Tüm olumsuz koşullara rağmen kripto sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin banka açma planları, piyasa tarafından cesur bir hamle olarak yorumlanırken kimileri borsanın onay alma sürecinde sorunlar yaşabileceğinden bahsediyor. 

Kraken’in banka kurma planı, geçen hafta sermaye yeterliliği konusunda riskli bir duruma geldiğini söyleyen Silvergate’in mali sorunlar yaşamasının ortasında geliyor. Silvergate, geçen hafta kapanırken kripto ödeme ağını kapattığını duyurdu. Bu alanda bir boşluk oluşurken Kraken, banka planlarını duyurarak bu açığı kapatmak için önemli bir hamle yaptı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir