3 Yıl Kullanılmayan İstanbulkartlar İptal Edilecek: İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi Nedir? Neleri Kapsar?

İstanbul’da yaşayan vatandaşların çoğu şehir içi ulaşımda İstanbulkart kullanmayı tercih ediyor. BELBİM ise İstanbulkart kullanıcılarını ilgilendiren yeni bir gelişmeyi duyurdu. Çerçeve sözleşmesi kapsamında bulunan İstanbulkartlar, eğer 3 yıl boyunca kullanılmazsa iptal edilecek. Vatandaşlara mail yoluyla gelen çerçeve sözleşmesi isteğe göre kabul ya da reddedilebilecek. Peki İstanbulkart çerçeve sözleşmesi nedir? İstanbulkart çerçeve sözleşmesi neleri kapsar? Detaylar içeriğimizde…

İstanbul’da yaşayan vatandaşların çoğu şehir içi ulaşım sırasında toplu taşıma da İstanbulkart kullanıyor.

Önceleri akbil olarak kullanılan 2009 yılında temassız bir akıllı şehir kartı olarak kullanılmaya başlanan İstanbulkart, vatandaşlara büyük ölçüde kolaylık sağlıyor.

Uzun bir süredir kullanılan İstanbulkartlarla ilgili 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yeni bir dönem başladı. BELBİM, İstanbulkartların kişileştirilmesinin zorunlu olduğunu aksi takdirde vatandaşların çeşitli haklardan faydalanılamayacağı açıklandı.

Kişileştirilmeyen kartlar her ne kadar toplu taşımalarda kullanılabiliyor olsalar da resmi tatillerde ücretsiz seyahat, aktarma, ücret iadesi gibi hakları kapsamıyor.

BELBİM, çerçeve sözleşmesi kapsamında bulunan ve 3 yıl boyunca kullanılmayan İstanbulkartların iptal edileceğini vatandaşlara duyurdu.

Yapılan açıklamalarından ardından pek çok kişi İstanbulkart çerçeve sözleşmesinin detaylarını araştırmaya başladı.

İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi Nedir?

İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi, BELBİM tarafından müşteriye sunulacak hizmetlerin kapsamının ve bu hizmetlere yönelik tarafların hak ile sorumlulukların belirlenmesiyle ilişkilidir. Çerçeve sözleşmesi ise geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Vatandaşlar sms ve mail yoluyla bilgilendirildi.

İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi Neleri Kapsar?

BELBİM, ”İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi, 30.04.2023 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde yenilenmiştir. İstanbulkart kullanıcıları, 6493 sayılı kanun gereğince Çerçeve Sözleşmesini yürürlük tarihine kadar hiçbir ücret ödemeden feshedebilecekler. Fakat belirtilen tarihe kadar fesih talebi yapılmazsa değişiklik kabul etmiş sayılacak.” açıklamasında bulundu.

Çerçeve Sözleşmesine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir